صفحه اصلی   خبرها    تماس با ما    صفحه اول دانشگاه  

 صفحه اصلی
 درباره گروه
 اعضای هیأت علمی
 برنامه های پژوهشی
 برنامه های آموزشی
 همایش ها و کارگاه های آموزشی
 طرح های پژوهشی
 خبـرها و اطلاعیه ها
 دریافت فایل
 تماس با ما
 
 


جستجو :  

به کوشش گروه پژوهشی گیلان شناسی کتاب گائوک (افسر آلمانی در ارتش نهضت جنگل) اثر دکتر شهرستانی منتشر شد   ( گیلان شناسی - اخبار و اطلاعیه ها )

این اثر یک داستان تاریخی است به قلم آقای دکتر شهرستانی استاد بازنشسته دانشگاه گیلان

  

به همت گروه پژوهشی گیلان شناسی دانشگاه گیلان کتاب «گائوک» اثر دکتر نعمت اله شهرستانی استاد بازنشسته دانشگاه گیلان، از سوی انتشارات دانشگاه منتشر شد.

این کتاب سرگذشت فداکاری‌های افسری آلمانی به نام فریدریک-هاگ، معروف به «گائوک» است که بیشتر دوران کودکی و نوجوانیش را در ایران سپری کرد و به‏خاطر عشقی که به فرهنگ،  تمدن و تاریخ باستانی ایران داشت، به مدت بیش از شش سال در جنگ‌های گیلان، به رهبری میرزاکوچک‏خان‏جنگلی، نقش فعال ایفا نمود؛ جنگی که برای بیرون راندن ارتش کشورهای اشغالگر روس و انگلیس در گیلان شروع شده بود. گائوگ همانند دیگر دلاوران گیلانی در این راه  مردانه جنگید تا سرانجام جان گرامیش را بر سر آرمانش که آزادی و استقلال ایران بود فدا کرد.

 

کتاب روایتی دلنشین از خاطرات یاران میرزا و بازماندگان نهضت جنگل است. حسین شهرستانی، دایی نویسنده این اثر، یکی از آن یاران بود. سالها بعد از شهادت میرزا و در پی باز شدن فضای سیاسی کشور، گروهی از یاران میرزا گردهم آمدند و حزب جنگل را تشکیل دادند. دکتر شهرستانی که در آن دوران نوجوانی16 یا 17 ساله بود، به توصیه ی دایی،  به عضویت حزب درآمد و به عنوان کوچکترین عضو، فعالیت سیاسی و اجتماعی خود را آغاز کرد. او در آن حزب، با بیشترِ یاران میرزا آشنا شد و به صورت مستقیم حکایات و خاطرات میرزا ، گائوک و دیگر جنگلی ها را از زبان یاران میرزا شنید. کتاب حاضر تقریر آن روایات است که نویسنده در قالب یک داستان تاریخی و با هدف گرامی داشت یکی از فداکارترین یاران میرزا (گائوک)که از او کمتر سخن رفته ، به جامعه علمی و فرهنگی استان و کشور عرضه داشته است.

 

ویرایش علمی و ادبی این کتاب توسط همکاران گروه گیلان شناسی آقایان دکتر رفیعی و عبداله اکباتان انجام شده است و نام های خاص و واژه ها ناآشنای آن در حد ممکن ، برای خواننده ی غیرگیلانی توضیح داده شده و ازمنابع موجود در زمینه نهضت جنگل، عکس های برخی از شخصیت های دخیل در داستان در انتهای کتاب درج شده و در انتها فهرستنام افرادو جاها  نیز بر آن افزدوه شده است.

این کتاب اولین اثری است که در باره نهضت جنگل در قالب یک داستان تاریخی نوشته شده که برای اقشار مختلف مردم قابل استفاده است . بخصوص آنکه بسیار کسان برای آگاهی از تاریخ و سرگذشت نهضت جنگل خواندن کتابهای صرف تاریخی را بر نمی تابند و خواندن آن برایشان ملال آور است.

کتاب گائوک هم سرگذشت اوست و هم روایت ماجراهای مختلف مبارزات مجاهدان جنگل، و هم سرگذشت میرزاست؛ از این رو مطالعه آن را به همه گیلانیان، اساتید ، دانشجویان، پژوهشگران و همه علاقمندان به تاریخ سرزمین پرافتخارمان سفارش می کنیم و به خصوص آنان که  آگاهی شان از یکی از تاثیرگذارترین جنبش مردم گیلان در تحولات سیاسی و اجتماعی تاریخ ایران اندک بوده و مطالعه ی منابع تاریخی از حوصله شان خارج است توصیه می کنیم فرصت مطالعه این کتاب را از دست ندهند.

 

این کتاب به زودی در کتابفروشی ها گیلان و کشور به معرض فروش گذاشته خواهد شد

 

 

 

مشخصات کتاب:

گائوک ( افسر آلمانی در ارتش نهضت جنگل)

نویسنده: دکتر نعمت اله شهرستانی

ویراستارعلمی: دکتر علی رفیعی

ویراستار ادبی: عبداله اکباتان

نوبت چاپ: اول 1391

ناشر: انتشارات دانشگاه گیلان

قیمت: 70000ریال
چهارشنبه، ۱۸ بهمن


جستجــو :    
  پشتیبانی و به روز رسانی از : روابط عمومی دانشگاه  
تلفن 6690571 - 0131 :: pr@guilan.ac.ir